SİYASET

AKP'den Seçim Barajı Sürprizi

kpbarMuhalefet \%10 Seçim Barajı'nın kaldırılmasını isterken AK Parti'nin seçim barajını \%7'lere çekecek Daraltılmış Bölge Seçim Modeli üzerinde çalışıyor.

Siyaset gündemine oturan iddialar Ak Parti'nin çözüm sürecine de katkı sağlamak amacıyla seçim barajını %7'lere çekecek bir çalışmanın içerisinde olduğu yönünde. İddialar bununla da sınırlı değil. Kulislerde Ak Parti'nin %10 seçim barajını tamamen kaldırmaya yanaşmamasının sebebi Başbakan Erdoğan'ın siyasi istikrarı zedeleyeceği yönündeki inancı olduğu konuşuluyor.
AK Parti'nin yeni formulünde siyasi istikrarsızlığın önüne geçmek için daraltılmış bölge seçim sistemi alternatifi değerlendiriliyor. Seçim barajının aşağı çekilmesiyle yaşanacak istikrarsızlığın da böylece önüne geçilmiş olunacak.
Daraltılmış Bölge Seçim Modeli Nedir?
Siyaset gündeminin bugün itibariyle tanıştığı Daraltılmış Bölge Seçim Modeli'ne göre başta küçük iller birleştirilmek suretiyle iller seçim bölgelerine ayrılacak ve her seçim bölgesi 5 milletvekilinden oluşacak. Birkaç milletvekili bir bölge de sayılabilecek.
Oysa Türkiye, daraltılmış bölge seçim sistemine çok da yabancı değil. İlk kez 1980'li yılların sonuna doğru gündeme getirilen bu modele göre İstanbul 9, Ankara ve İzmir 4, Adana 3, Bursa, Diyarbakır, Manisa ve Samsun gibi iller de 2 seçim bölgesine ayrılacak ve seçimler bu modele göre yapılacaktır. Ancak bu seçim modeli sert eleştiriler alınca uygulanamadı.
İddialar, AK Parti'nin daraltılmış bölge seçim modelini 2015 seçimlerinde denemek istediği yönünde. Bunun için de Haziran 2014'te bu yeni modeli Meclis'te kabul ettirilmesi planlanıyor.
İstanbul'a 17 Seçim Çevresi ve 85 Milletvekili!
AK Parti, özellikle BDP'nin çözüm süreci çerçevesinde demokratikleşme paketine %10'luk seçim barajının kaldırılmasının eklenmesi talebine karşılık sürpriz bir şekilde Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini getirmeye hazırlanıyor. Şu anki seçim modeline göre 3 seçim bölgesinden oluşan İstanbul'da yeni seçim modeliyle 17 seçim bölgesi olacak ve 85 milletvekili çıkacak.


Stargundem.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tüm hakları uzungolfm.com'a aittir. Sitedeki bilgi ve reismler kaynak gösterilerek kullanılabilir...

www.uzungolfm.com  www.uzungollu.com